Tırnak Bakımımı Kendim Nasıl Yaparım Diyorsanız...

Yazar Gamze 22/07/2016 0 Yorumlar

Tırnak Bakımımı Kendim Nasıl Yaparım Diyorsanız...

 

Siz de Rihanna 'nın tırnakları gibi tırnaklarınız olsun istemez misiniz? Televizyon dünyasının en bakımlı ve en güzel tırnaklarının sahibi olarak bilinen Rihanna'nınkilere :)

 

Yüzüklerinizi, takılarınızı taşıyan tırnaklarınızdır, ellerinizin zarifliğidir, havasıdır.. Daha güçlü uzayan, daha sağlıklı tırnaklar için şimdi size altı ipucu vereceğiz... Takıperest bakalım neler araştırmış :)

 

Hepimizin hayalidir uzun ve zengin gözüken tırnaklar... Bazen vücudumuz buna müsade etmeyebilir. Bazılarımız için çok kolaydır uzun ve güçlü tırnaklar, bazılarımız için ise büyük uğraşlar gerektirebilir. Heleki tam uzatmaya uğraştığınız dönemde o gözüne baktığınız tırnaklarınız kırılır ya da yarılırsa gerçekten uğraştırıcı ve sinir bozucu bir ruh haline bürünürsünüz.

 

Neyse ki hayatımızı bu kırılgan tırnaklarla geçirmek zorunda değiliz. Zayıf ve kırılgan tırnaklarımızı nasıl uzatacağımıza dair Dermatologların verdiği bazı ipuçlarını Takıperest ekibi olarak, sizler için bir araya getirdik.

 

   

      1.Diyet yaparken tırnaklarınızı asla güçlendiremezsiniz;

 

Kırılgan tırnaklar baştan sona bir problem zaten, eğer ki bir de diyet yapıyorsanız tırnaklarınızın iyileşmesini bir müddet beklemeyin. Beslenme çok önemlidir tırnaklarınız için. Diyet dönemindeyken muhakkak bir doktora ya da bir eczaneye danışmalı, önerdikleri tırnak ürünlerini kullanmalısınız. Takıperest önerisi olarak da hiçbir sıkılmış limonu ziyan etmeden tırnaklarınıza bolca sürün. Bir hafta sonraki değişimi kendi gözlerinizle göreceksiniz. 

 

2.Nemlendirin, nemlendirin, nemlendirin..

 

Cildinizin birçok bölgesi gibi, tırnaklarınızın sağlıklı gelişimi için de nemli olmaya ihtiyacı var. Eğer manikür bağlımlısıysanız, bu durum tırnaklarınızın şekillenmesi için çok önemlidir. Eğer tırnaklarınız çok kuruysa, dermatologlar  tırnaklarınıza vazelin sürüp, pamuk eldiven takmanızı öneriyor. Mümkün olduğunca tırnak etrafındaki deriyi nemli tutun, bol bol nemlendirici kremler kullanın. Özellikle akşamları yatarken kullanacağınız kremler, gece boyunca derinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

 

 

3. Biotin (tırnak geliştirici vitamin) sizin en iyi dostunuz..

 

Daha güçlü tırnaklara sahip olmak için seçtiğiniz yolu bilemeyiz. Ancak tırnak gelişiminize yardımcı olacak Biotin gibi tırnak geliştirici vitaminler var. Biotin suda çözünen bir B vitaminidir ve özellikle saç-tırnak gelişimine büyük katkı sağlamaktadır. Dahası deri sağlığına çok faydaları vardır. Dermatologlara göre eğer tırnak kırılmalarının sebepleri yaş, genetik ya da metobolik ise, Biotin tırnakların gelişmesine katkıda bulunabilir. Eğer kırılmaların sebebi bir çeşit mantar hastalığı ise, Biotin çok fazla fayda sağlamaz. Bu durumlarda doktora başvurulması gerekir. Size söyleyebileceğimiz diğer bir bilgi ise, Biotin vitamini kullanıyorsanız eğer çok fazla su için, böylece vitamin vücudunuzda ki suyu koruyabilsin.

 

4.Tırnaklarınızı doğru biçimde törpüleyin

Tırnaklarınızın sağlıklı ve güçlü kalmalarını istiyorsanız eğer ekstra bakım yapmalı ve özellikle manikürünüzü eksik etmemelisiniz. Dermatologlar özellikle törpüleme sırasındaki ileri ve geri törpüleme şekliyle ilgili uyarıyor. Törpüleme şekli sadece tek bir yönde olmalı. Hem ileri hem geri hareketler tırnakların gelişimini olumsuz etkiliyor.  Törpüleme her daim yumuşak şekilde yapılmalı. Bastırarak değil, tek yönlü hafif bir şekilde yapılmalı..

 

5. Kullanılan ürünlere dikkat

Tırnaklarınız ile ilgili kozmetik ürünler ve genelde kullanılan ürünlerin içinde bulunan maddeler, tırnaklarınızı güçlendirebilir ya da zayıflatabilir. Eğer tırnaklarınızı sertleştirmek istiyorsanız, dermatologlar keratin bazlı ürünleri öneriyor. Tırnaklarınızı zayıflattığı için ise, kesinlikle amonyak içeren kozmetik ürünlerinden uzak durulması konusunda uyarıyor.

 

 

6. Tırnaklarınıza bol bol bakım yapın

 

Tırnak bakımınız ile ilgili hiçbir şey daha can sıkıcı olamaz, uzamak üzere olan bir tırnağın kırılmış görüntüsünden..  Bu durum karşısında tırnağı komple kesmek ya da koparmak isteyebilirsiniz. Dermatologlar bu durum karşısında kırılan tırnağa ufak bir katman tırnak yapıştırıcısıdan sürerek bakım yapmanızı öneriyor. Uzayan tırnağınızı daha sonra hafif bir şekilde törpüleyerek, kırık kısmını kesmeden kurtarabilirisiniz.

Yorum Yap